Bór és ivóvíz
A bór, a természetben előforduló elem és számos fogyasztási cikkben használjuk. Kapcsolatba kerülhetünk a bórral élelmiszerekben, vízben és bórt tartalmazó fogyasztási cikkeken keresztül (pl.:mosószerek, kozmetikumok). Miután a bór egy kémiai elem, a környezetben nem bomlik le. A bór előfordul a magyar ivóvízben, talajvízben és a felszíni vizekben is.
A bór természetesen előfordul a földkéregben és megtalálható a gyümölcsökben, zöldségekben és néhány vízben, beleértve néhány palackozott vizet vagy gyógyvizet is.
A tengervíz átlagos bórtartalma 4,5 mg/g, koncentrációja az egész óceánban jelentősen nem változik. Kőzetekből mállás, vagy metamorfózis során kilúgzódik. Adszorpciója másodlagos ásványokba, agyagásványokba jelentős.
Érdekesség: A vulkánkitörések előrejelzése! Aktív vulkánok környezetében a forrás- és fúrt kutak vizében a B (Bór) és Cl (Klór) koncentrációja már a vulkáni aktivitást megelőzően jelentős mértékben megemelkedik.
A bór gyakran kötődik oxigénhez, így egy vegyületcsoportot alkot (borátok) (ezeket például bóraxnak vagy bórsavnak) nevezzük.
A bórt és a borátokat az üveg és kerámia ipar is használja. Ezen kívül a bórt és vegyületeit használják még szappanok, mosószerek, fehérítők, kozmetikumok, gyógyszerek, peszticidek (rovarirtók), testápolási termékek és egyéb termékek előállításához is.
A bór a legtöbb növény és állat számára nélkülözhetetlen mikrotápanyag.
A bór a Magyar ivóvízben, a talajvízben és a felszíni vizekben is kimutatható.
A bór jellemző koncentrációi:
- Tengervízben: (átlag 4,5 mg/L)
Édes vizekben:
- Felszíni vizek (<0,001 - 2 mg/L) tavak folyók
- Felszín alatti vizek (<0,3 - >100 mg/L) parti szűrésű vizek, talajvíz, rétegvíz, karsztvíz, termálvíz
A rétegvizek minőségét a tárolók geokémiai és hidrodinamikai viszonyai határozzák meg. A felszín alatti vizek bórtartalma egyértelműen rétegeredetű, általában az ivóvízellátásra használatos vizekben nem, vagy csak kis mennyiségben fordul elő a Bór.
Állatkísérletek során a nagy mennyiségű bórnak való kitettség csökkentette a magzati súlyt és nem megfelelő magzati fejlődést okozott, valamint a hím reproduktív rendszer működési rendellenességeit okozta.
Bór és az ivóvíz
A Földön átlagosan az ivóvizekben 0,4 mg/L bór van.
Eu egészségügyi határérték ivóvizekre 1 mg/L = 1 mg/g
Emberre halálos adag 5-20 g bórsav. Az emberre megállapított bórtartalom határértéke ezerszeres biztonsági tényezőt tartalmaz.
A Földön átlagosan az ivóvizekben 0,4 mg/L bór van.
Az emberi testben ~0,7 mg/g bór van.
A bór Magyarországon érvényes határérték koncentrációja: 1mg/L (20112001 Korm. rendelet alapján)
Az ÁNTSZ nyilvántartása szerint az ország 53 településének ivóvizében fordul elő káros mennyiségben a bór, 113 ezer lakost érintve! A bórkoncentráció ezekben az ivóvíz kutakban átlagosan 25 és 100 mg/L.
Lehetséges kitettség a bórnak
A bór szervezetbe való leggyakoribb bejutási módja a bórt tartalmazó élelmiszer vagy víz fogyasztása. Ezen kívül érintkezésbe kerülhetünk a bórral por formájában, vagy fogyasztási cikkek vagy bórt tartalmazó növényvédő szerek révén is.
Azok az emberek, akik olyan helyeken dolgoznak, ahol bórt bányásznak vagy dolgoznak fel, magasabb bórszintnek lehetnek kitéve.
Bór a környezetben
A bór természetes és ember által előidézett folyamatokon keresztül kerül a környezetbe. A talajok/ásványok természetes mállása bórt (bór tartalmú vegyületeket) bocsáthatnak ki a levegőbe, vízbe vagy talajba. Bórt használó gyártó üzemek (például üveg gyártó és széntüzelésű erőművek) is bórt bocsáthatnak ki.
Miután a bór vagy vegyületei a környezetbe került, - mivel egy kémiai elemről van szó - az nem bomlik le. Ehelyett az elem kémiailag átalakul, vagy hozzátapad a talaj részecskéihez, üledékhez vagy elválik attól és feloldódik a környezetében található vízben.
A bór lehetséges környezeti hatásai
A bór nélkülözhetetlen tápanyag a vízi élőlények és a szárazföldi növények számára is, de magas koncentrációban mérgező hatása is lehet.
Magyarország felszíni vizeiben megfigyelt bórkoncentráció jellemzően alacsonyabb, mint az a szint, amely károsítaná az élővilágot.
Lehetséges megoldások:
- Vízkeverés (hígítás),
- Megfelelő minőségű vizet szolgáltató vízbázis bevonása.
- Víztisztító eljárások: reverz ozmózis, desztillálás.
- <2 mg/L bórt tartalmazó víz kezelése békalencsével lehetséges.