A hőcserélő az egyik legjobb megoldás otthonunk melegvízzel és fűtéssel való ellátásához. A hatékony és biztonságos működéséhez megfelelő vizet kell biztosítanunk készülékünk számára.
A hőcserélők, hőszivattyúk működési elve az, hogy két térben elválasztott közeg között a Carnot-körfolyamat elvén hűteni vagy fűteni tudja az általunk kívánt közeget. A készülékekben, illetve a házban a meleget vagy a hideget víz szállítja a kívánt helyre.
Itt kezdődnek a problémák!
A víz sok tekintetben ideális anyag a hő célba juttatására, ugyanis nagyon jó hőraktározó képességgel rendelkezik. A problémát a vízben oldódó különböző anyagok jelenthetik.
Mik lehetnek ezek?
- Sok oldott gázt tartalmaz
- A víz korrozív tulajdonságú
- Vízkőképzésre hajlamos
Az oldott gázok jelenléte azért okozhat problémát, mert a feltöltés után ezek a gázok kiválhatnak a készülék belsejében illetve a csőhálózatban - ezzel a légbuborékok megakadályozzák a cirkulációt, illetve a megfelelő hőátadást.
Megoldás: A víz gáztalanítása, illetve légtelenítő szelepek alkalmazása.
A korrozív hatású víz könnyen károsíthatja a készülék vízzel érintkező alkatrészeit és akár a csőhálózat vagy a tartály kilyukadását is eredményezheti.
Megoldás: A víz kémiai paramétereinek ellenőrzése felhasználás előtt.
A vízkőképződés a legtöbb csapvizet és kútvizet érintő probléma. A problémát a víz változó keménysége okozza, ugyanis víz felmelegítésével a kalcium- és magnézium- hidrogén-karbonátok oldhatatlan karbonátokká alakulnak, amik kiülnek a vízzel érintkező felületekre, illetve oldhatatlan morzsalékot képeznek a csőrendszerben.
A hőcserélők/hőszivattyúk belseje rengeteg apró érzékeny járatból, illetve hőátadó felületekből áll. A vízkő könnyen eldugítja a készülék belső járatait, dugulást okozhat. Mivel a vízkő rossz hővezető tulajdonságokkal rendelkezik, nagymértékben rontja a készülék hatékonyságát. Plusz energiafogyasztást generál.
Megoldás: A felhasználni kívánt víz lágyítása vízlágyító segítségével.