A készülék sófogyasztását több tényező is befolyásolja:
Ilyen tényező a beérkező a lágyítandó víz keménysége valamint vas* és mangántartalma*, vezetőképessége ez általában egy helyi adottság, amire nincs befolyásunk. A keménység a meghtározására hazánkban a legelterjedtebb mértékegység a német keménységi fok nkº.
A másik tényező a készülék regenerállási mechanizmusa ugyanis nem mindegy, hogy a regenerállást a készülék hogyan végzi, milyen irányból, milyen gyakran illetve mekkora átfolyt víz mennyiség után. Ezek szerint megkülönböztethetünk a szűrési iránnyal azonos irányú regenerállást illetve ellenáramú regenerállást. A tapasztalatok szerint az ellenáramú regenerállást végző készülékek hatékonyabban regenerálják a vízlágyító gyantát.
A regenerállások gyakorisága.
A legegyszerűb de egyben a leggazdaságtalanabb gyanta regenerállási módszer az idő alapú regenerállás ebben az estben a készülék a fogyasztástól függetlenűl regenerálja magát előrre beprogramozott időközönként. Akkor is regeneráll ha nem használtuk a vizet illetve ha sokkal többet fogyasztunk (pl vendégek érkeztek) nem regeneráll csak az előrre beállított időpontban.
Egy másik módszer a mennyiségvezérelt regenerállás ebben az esetben egy bizonyos mennyiségű átfolyt vízmennyiség után a készülék regenerállást hajt végre. Ez első nekifutásra jó módszernek tűnhet de vannak hátrányai. Vegyük az első esetet vendégek érkeztek drasztikussan megnőtt a vízfogyasztás kiszámithatatlan, hogy mikor éri el a készülék a beállított regenerállási mennyiséget és a legváratlanabb időpontban regenerállást indíthat. A regenerállás alatt a készülék nem képes lágy vizet szolgáltatni és egyszer csak egy gyenge vízsugárban állunk a zuhanny alatt. A másik eset az amikor esetleg elutazunk hetekig nem fogyastunk vizet és a készülék nem regeneráll ez szintén probléma mert ez a készülék és a gyantaágy elfertőződését okozhatja, ami szintén egy nem kívánatos jelenség. (A regenerállásoknak legalább hetente egyszer meg kell történnie a problémák megelőzése végett. Ennek megelőzésére kényszerregenerállásokat szükséges beállítani.)
A következő módszer az idő és mennyiségvezérelt regenerállás ez úgy működik, hogy a készülék figyeli az átfolyó víz mennyiségét és egy bizonyos menniség után regenerállást indít de ha nincs fogyasztás akkor is indít egy regenerállást egy bizonyos idő után a gyantaágy felülfertőzés megelőzése miatt.
A modern készülékek már képessek odafigyelni mind a takarékosságra mind pedig a kényelmi szempontokra. A készülékekbe épített algoritmus figyeli a vízhasználati szokásainkat és annak alapján végzi a gyanta regenerállását. Ha változást észlel akkor ahhoz alkalmazkodik és annak fügvényében gyakrabban illetve ritkábban végez regenerállást. Ezen kívűl a regenerállást akkor végzi, amikor a folyamat a leghatékonybban hajtható végre, ugyanis nagyon nem mindegy, hogy a készülék gyantatöltete mennyire van kimerítve. A készülék figyeli az időt és a fogyasztást és akkor hajt végre apró rész regenerállásokat, amikor az a leghatékonyabb és nem zavarja meg a vízfogyasztásunkat.
A sófogyasztás hatékonysági skálájának kalkulációja.
Vízkeménység 24 nkº*egységnyi m3 elfogyasztott víz / a regenerálláshoz szükséges só mennyisége
Az áttekinthetőség kedvéért a hazánkban átlagos 24 nkº keménységi fokkal számolva hasonlítjuk össze a készülékeket.
A | |
B | |
C | |
D | |
E | |
F | |
G |
Az általunk bemutatott vízlágyító hatékonysági skála saját mérési és tapasztalati adatainkon illetve a gyártók által megadott adatokon alpul. Kizáróllag tájékozódásra szolgál más körülmények között elképzelhető, hogy a készülékek más eredményeket mutatnak. Az adatokért felelősséget nem vállalunk. Az a a besorolás nagyrészt szerelőink szubjektív véleményén illetve sok éves tapasztalatainkon alapul.
* A víz vas és mangántartalma jelentős tényező a lágyító működését tekintve. A vízlágyító gyanta megköti a felületén a víz vas és mangántartalmát de a kalcium és magnéziumionokkal ellentétben a vas és mangánionok nem választahtóak le a regenerállás során a gyanta felszínéről ezért a magas vas és mangántartalom csökkenti a vízlágyítás hatékonyságát illetve a gyanta élettartalmát.