Arzén az ivóvízben
Az arzén természetesen előfordul a kőzetekben és a talajban. Hazánkban főleg a dél-alföldön okoz problémát.
Az arzén kis mennyiségben feloldódhat a talajvízben, amely ivóvízként használható fel.
Az arzéntartalmú víz ivása növelheti a rák és más súlyos egészségügyi hatások kockázatát. Fontos tudni, hogy mennyi arzén van az ivóvízben és hogyan csökkentheti az arzén expozíciót.
Egészségügyi hatások
Már az alacsony arzéntartalmú víz hosszú ideig tartó ivása összefüggésbe hozható a cukorbetegséggel, valamint a hólyag-, tüdő-, máj- és más szervek elrákosodásának fokozott kockázatával.
Az arzénnel való érintkezés hozzájárulhat a szív- és érrendszeri, légúti betegségekhez, a gyermekek intelligenciájának csökkenéséhez, valamint bőrproblémákhoz, például elváltozásokhoz, elszíneződéshez és tyúkszem kialakulásához.
Előfordulhat, hogy az arzén egészségre gyakorolt hatásai nem jelentkeznek azonnal és sok év múlva is kialakulhatnak. Különösen, ha hosszú ideig alacsony szinten érintkezik arzénnal.
Hogyan védje meg magát és családját az arzén okozta károsító hatásoktól?
A magyarországi ivóvíz határérték az ivóvízben található arzénra 10 mikrogramm/liter (µg/L).* A határértéknél alacsonyabb szintű arzéntartalmú ivóvíz sok éven át tartó fogyasztása is növelheti a rák és egyéb betegségek kockázatát. Ennek eredményeként az Európai Unió egészségügyi kockázati célokat tűz ki. Az Európai unió 0 µg/l-es célt tűzött ki az ivóvíz arzéntartalmára. Ezek a célok nem veszik figyelembe a vízkezelés költségeit az ivóvíz arzénszintjének eléréséhez.
Kutak esetén
Azt javasoljuk, hogy minden kút esetében legalább egyszer végezzenek laboratóriumi vizsgálatot az arzén mennyiségének kimutatására. Hat hónappal a kút fúrása után érdemes újra megvizsgálni a kút arzéntartalmát, különösen, ha a vizsgálati eredmények 5 és 20 µg/L között voltak. A meglévő kutak tulajdonosai felelősek saját ivóvizük arzéntartalmának vizsgálatáért.
Ha a vizsgálatok nem találnak arzént a kút vizében, nincs szükség további vizsgálatra.
Ha a tesztek 10 µg/l feletti arzénszintet mutatnak ki és az ismételt mintavétel megerősíti az eredményeket, azt javasoljuk, hogy használjon alternatív ivóvízforrást, vagy szereljen be olyan kezelőrendszert, amely csökkenti az arzén mennyiségét. Az otthoni vízkezeléssel kapcsolatos további információkért hívja ügyfélszolgálatunkat: +36 26 351 687 vagy vegye fel velünk a kapcsolatot az info@agroviz.hu email címen. Tájékoztassa kezelőorvosát, ha ivott már 10 µg/l feletti arzéntartalmú vizet.
Kérdéseivel forduljon ügyfélszolgálatunkhoz: +36 26 351 687 vagy info@agroviz.hu ).
Ha közüzemi vízhálózatot használ
Az magyar ivóvíz törvény maximálissan 10 µg/l enged meg az ivóvízben.
A magyarországi arzén tartalom térképes megjelenítése>> https://enfo.hu/node/2184
Ha további lépéseket szeretne tenni az ivóvízben lévő arzénexpozíció csökkentésére, használhat otthoni vízkezelő rendszert.
Az otthoni vízkezeléssel kapcsolatos további információkért hívja ügyfélszolgálatunkat: +36 26 351 687 vagy keressen minket email-ben az info@agroviz.hu email címen.
Hogyan lehet csökkenteni az arzén bevitelét?
Az arzénnel több eltérő módon kerülhet kapcsolatba. Csökkentse az arzénnel való érintkezését az alábbi lépések követésével:
- Ne égessen el arzénnal kezelt vagy kezelhető fát. Az arzénnal kezelt fát a többi szilárd hulladékkal együtt dobja ki a szemétbe. Ha nem tudja, hogy a fát arzénnal kezelték-e, ne égesse el.
- Ismerje meg az összes használt gyógyszer vagy egészségügyi gyógymód összetevőit, különösen a „népi” gyógymódokat.
- Félévente-kétévente arzénnal kezelt tömítések vagy más faszerkezetek.
- Győződjön meg arról, hogy a gyerekek kezet mosnak, miután arzénnel kezelt fával ellátott játékszerkezeteken vagy fedélzeteken játszottak.
- Mossa meg és pucolja meg a talajban termesztett zöldségeket, különösen a városi kertekben.
- Egyél kevesebb rizst, gabonaféléket vagy más, arzént tartalmazó élelmiszert.
- Ellenőrizze a régi rovarírtó szereket és a talajkiegészítőket, hogy lássa, tartalmaznak-e arzént. Ha nem biztos benne, ne használja őket. A régi növényvédő szereket biztonságosan leadhatja a háztartási veszélyeshulladék-gyűjtőhelyeken.
- Az arzén természetesen előfordul a talajban és a kőzetben. A talajból és a kőzetből származó arzén feloldódhat a talajvízben, és ivóvízkutakba kerülhet. A legtöbb ember számára az élelmiszer és a víz az arzénexpozíció legnagyobb forrása.
Az arzénnek két formája van:
Szervetlen arzén akkor képződik, amikor az arzén fémekkel és a széntől eltérő elemekkel keveredik. A szervetlen arzén a szennyezett ivóvízben található és az arzén legkárosabb fajtája. Ez a fajta arzén a rizsben, a gabonafélékben és más élelmiszerekben is megtalálható.
Szerves arzén akkor képződik, amikor az arzén szénnel egyesül. Ez az élelmiszerekben található arzén leggyakoribb típusa. A halakban és a kagylókban gyakori és kevésbé káros az egészségre, mint a szervetlen arzén.
A környezetben lévő arzén egy része emberi tevékenységből származik. Az arzén egyes peszticidek (rovarírtók) összetevője volt és fakonzerváló szerként használták fa alapokhoz, fedélzetekhez és gyermekek szabadtéri játékszerkezeteihez.
Arzén a magyarországi vizekben
Az arzén Magyarország-szerte megtalálható a talajvízben, de bizonyos területeken nagyobb valószínűséggel, mint másokon. Magyarországon a magán ivóvízkutak körülbelül 10 százalékában magasabb az arzénszint, mint 10 µg/l. Egyes kutak szintje eléri a 350 µg/L-t, de a legtöbb eredmény 50 µg/L alatt van. Az arzénszint kutak között változhat, még kis területen belül is.
*Literenként egy mikrogramm (µg/L) megegyezik 1 rész per milliárddal (ppb).