Általános információk az ivóvízben lévő ólomról
Az egészségügyi szakemberek egyetértenek abban, hogy a ember vérében nincs ismert biztonságos ólomszint. Az ólom káros az egészségre, különösen a gyermekek számára.
Az ivóvíz ólomtartalma egyszerű és gazdaságos módon szénszűrő segítségével megköthető, így már nem okoz további egészségkárosodást. Szénszűrők>>
Hogyan kerül az ólom az ivóvízbe?
Ólom kerülhet az ivóvízbe, amikor ólmot tartalmazó anyagokat használnak, különösen akkor, ha a víz magas savasságú vagy alacsony ásványianyag-tartalmú, ami korrodálja a csöveket és a szerelvényeket. Az ivóvízben található ólom leggyakoribb forrásai az ólomcsövek, csaptelepek és szerelvények. Azokban az otthonokban, ahol ólomcsövek kötik össze a házat a vízvezetékkel, jellemzően ezek a csövek jelentik a legjelentősebb ólomforrást a vízben.
Az ólomcsövek nagyobb valószínűséggel találhatók a régebbi városokban az 1900-as években vagy az az előtt épült házakban. Az “ólomvezeték nélküli” otthonok között a leggyakoribb probléma a sárgaréz vagy krómozott sárgaréz csaptelepekkel és az ólomforraszos vízvezetékekkel van.
A biztonságos ivóvízről szóló törvény meghatározza a megengedett legnagyobb ólomtartalmat.
ANTSZ Környezet egészségügyi projekt>>
Az ivóvíz ólomtartalom kockázati térképe>>
A nehézfémek vízbe kerülése legtöbbször a korrózió során a fém feloldódása vagy elhasználódása miatt következik be, amelyet a víz és a vízvezeték közötti kémiai reakció okoz. Számos tényező játszik szerepet abban, hogy az ólom milyen mértékben kerül a vízbe, többek között:
- a víz kémiája (savasság és lúgosság), valamint a vízben lévő ásványi anyagok fajtái és mennyisége,
- az ólom mennyisége, amellyel érintkezésbe kerül,
- a víz hőmérséklete,
- a csövek kopásának mértéke,
- mennyi ideig marad a víz a csövekben, és
- védő rétegek vagy bevonatok jelenléte a vízvezeték-anyagok belsejében.
Az ivóvízben lévő ólomnak egészségügyi hatásai*
Van-e biztonságos ólomszint az ivóvízben?
A biztonságos ivóvízről szóló törvény előírja, hogy megfelelő biztonsági határ mellett határozza meg az ivóvízben lévő szennyezőanyagok azon szintjét, amelynél valószínűleg nem lép fel káros egészségügyi hatás.
Magyarországon ez jelenleg: 10µg/L
Ezeket a nem kikényszeríthető egészségügyi célokat, amelyek kizárólag a lehetséges egészségügyi kockázatokon alapulnak, maximális szennyezőanyag-szintű céloknak nevezzük. Az ivóvízben található ólom maximális szennyezőanyag-szintje nullára, mivel az ólom mérgező fém, amely még alacsony expozíciós szint mellett is káros lehet az emberi egészségre. Az ólom perzisztens, és idővel biológiailag felhalmozódhat a szervezetben.
A kisgyermekek, a csecsemők és a magzatok különösen érzékenyek az ólomra, mivel az ólom fizikai és viselkedési hatásai alacsonyabb expozíciós szinteken jelentkeznek gyermekeknél, mint felnőtteknél. Egy olyan ólomdózis, aminek kevés hatása lenne a felnőttre, jelentős hatással lehet a gyermekre. Gyermekeknél az alacsony szintű expozíció összefüggésbe hozható a központi és perifériás idegrendszer károsodásával, tanulási zavarokkal, alacsonyabb testalkattal, halláskárosodással, valamint a vérsejtek képződésének és működésének károsodásával.
Fontos felismerni azt a módot, ahogyan a gyermek ki lehet téve az ólomnak. A gyerekek ki vannak téve a festékben, porban, talajban, levegőben és élelmiszerekben, valamint ivóvízben lévő ólom hatásának. Ha a gyermek vérében az ólom szintje eléri vagy meghaladja a 5 µ/L szintjét, annak oka lehet, hogy több forrásból származó ólomexpozíció. Az EPA becslése szerint az ivóvíz az ember teljes ólomexpozíciójának legalább 20 százalékát teheti ki. A főként vegyes tápszert fogyasztó csecsemők ólomexpozíciójuk 40-60 százalékát az ivóvízből kaphatják.
Gyermekek
Még az alacsony ólomszint is a gyermekek vérében a következőket okozhatja:
- Viselkedési és tanulási problémák
- Alacsony IQ és hiperaktivitás
- Lassult növekedés
- Hallásproblémák
- Anémia
- Ritka esetekben az ólom lenyelése görcsrohamokat, kómát és akár halált is okozhat.
Terhes nők
Az ólom idővel felhalmozódhat a szervezetünkben, ahol a kalciummal együtt a csontokban raktározódik. A terhesség alatt az ólom az anyai kalcium formájában szabadul fel a csontokból, és a magzat csontjainak kialakítására szolgál. Ez különösen igaz, ha egy nőnek nincs elegendő kalcium az étrendjében. Az ólom a placenta gáton is átjuthat, így a magzatot ólomnak teszi ki. Ez súlyos következményekkel járhat az anyára és fejlődő magzatára nézve, beleértve:
- A magzat csökkent növekedése
- Koraszülés
Tudjon meg többet az ólom terhességre gyakorolt hatásairól:
Az ólom az anyatejjel is át juthat a csecsemőbe.
Felnőttek
Az ólom a felnőttekre is káros. Az ólomnak kitett felnőttek a következőket szenvedhetik:
Szív- és érrendszeri hatások, megnövekedett vérnyomás és magas vérnyomás előfordulása
Csökkent veseműködés
Reproduktív problémák (férfiaknál és nőknél egyaránt)
Zuhanyozhatok ólommal szennyezett vízben?
Igen. A fürdésnek és a zuhanyozásnak biztonságosnak kell lennie Ön és gyermekei számára, még akkor is, ha a víz az határérték feletti ólmot 10µg/L tartalmaz. Az emberi bőr nem szívja fel az ólmot vízben.
De allergiás reakciókat, bőrkiütéseket okozhat. Ez az információ a legtöbb helyzetre és a lakosság nagy többségére vonatkozik, de az egyéni körülmények változhatnak. Egyes helyzetek, például az erősen korrozív vízzel kapcsolatos esetek, további ajánlásokat vagy szigorúbb intézkedéseket igényelhetnek. Mindig a helyi vízügyi hatóság az első forrása a csapvíz ólomszennyezettségének vizsgálatához és azonosításához. Számos vízügyi közhatóság rendelkezik olyan webhelyekkel, amelyek az ivóvíz minőségére vonatkozó adatokat tartalmaznak, beleértve az ólomvizsgálatok eredményeit is.
Mit tegyek?
Tudja meg, van-e ólom az ivóvizében!
Először is tudjon meg többet az otthonába érkező vízről
Ha a víz háztartási kútból vagy más magán vízellátásból származik, tájékozódjon az egészségügyi osztálytól vagy bármely közeli vízszolgáltatótól, amely talajvizet használ, hogy tájékozódjon az Ön területén előforduló szennyező anyagokról.
Nézze meg a kockázati térképet van e régi ólomvezeték az lakókörnyezetében?>> Kattintson a térképen
Másodszor, ólomvizsgálatot végezhet a vízben
A házakban lehetnek ólmot tartalmazó belső vízvezeték-anyagok. Mivel a vízben oldott ólmot nem látja, nem ízlelheti vagy szagolhatja, a laboratóriumi tesztelés az egyetlen biztos módja annak, hogy megállapítsa, van-e káros mennyiségű ólom az ivóvízben.
Fontos lépések az ivóvízben lévő ólom csökkentésére:
- Vizsgálja meg a vizet.
- Vegye fel a kapcsolatot a vízszolgáltatóval, hogy ellenőriztesse a vizet, és többet megtudjon az ivóvíz ólomszintjéről.
- Kérje szakértőnk segítségét: +36 26 351 687 vagy info@agrovíz.hu
Lépjen kapcsolatba a vízszolgáltatóval vagy egy engedéllyel rendelkező vízvezeték-szerelővel annak megállapítására, hogy az otthonát a vízvezetékkel összekötő cső (úgynevezett szervizvezeték) ólomból készül-e. +36 26 351 687
Használja megfelelően a szűrőt. Ha szűrőt használ, győződjön meg arról, hogy az ólom eltávolítására tanúsított szűrőt használ. Olvassa el az utasításokat, hogy megtudja, hogyan kell megfelelően behelyezni és használni a kazettát, és mikor kell cserélni. Ha lejárt a kazetta, akkor az kevésbé hatékonyan távolítja el az ólmot. Ne engedjen forró vizet a szűrőn keresztül.
Vizsgáltassa meg gyermekét, hogy meghatározza az ólomszintet a vérében.
A háziorvos vagy gyermekorvos vérvizsgálatot végezhet ólom kimutatására, és tájékoztatást adhat az ólom egészségügyi hatásairól.
Tudja meg, hogy az ivóvízben lévő ólom problémát jelent-e gyermeke iskolájában vagy gyermekfelügyeleti intézményében.
A gyerekek napjaik jelentős részét az iskolában vagy gyermekgondozási intézményben töltik. Meg kell vizsgálni azokat a csapokat, amelyek vizet biztosítanak a fogyasztáshoz, beleértve az ivást, az ebédfőzést, valamint a gyümölcslé és a tápszer elkészítését.
Védje gyermekeit az ólomtól, ahol tanulnak és játszanak: tanulja meg, hogyan tesztelje gyermekét, és hogyan ellenőrizze az iskolák és a gyermekgondozási intézmények állapotát.
Vegye számításba azt a lehetőséget, hogy ha a közművezetékek cseréje nem lehetséges a háztartáson belül ólomentesítse a vizet.
Hívja mukatársunkat és segítünk! +36 26 351 687
*Az ezen az oldalon található egészségügyi hatásokra vonatkozó információk nem célja az ólom összes lehetséges egészségügyi hatásának felsorolása. Inkább az ivóvízben lévő ólomhoz kapcsolódó legjelentősebb és legvalószínűbb egészségügyi hatásokról való tájékoztatást szolgálja.
Csapvíz ólommentesítéséhez aktív-szenes vízszűrőberendeztéseinket javasoljuk. Az aktív szén a felületeén megköti a vízben található nem kivánatos anyagokat.
Esettanulmány:
Esetünkben egy Budapest 1. kerületi ingatlan magas ólomtartalmú vizét vizsgáljuk. Szűrőberendezés felhelyezése előtt és után. Akreditált laboratóriumi mérésekkel alátámasztva.
A törvényben meghatározott határérték: 10 µg/L
Szűrő előtti csapvíz kifolyatás nélkül 54,8 µg/L >>jegyzőkönyv
Szűrő előtti csapvíz kifolyatással nélkül 66,0 µg/L >>jegyzőkönyv
A szűrő felhelyezése után:
Szűrő utáni csapvíz kifolyatás nélkül 0,1 µg/L >>jegyzőkönyv
Szűrő utáni csapvíz kifolyatás nélkül 0,17 µg/L >>jegyzőkönyv