A bolt.agroviz.hu sütiket (cookie-kat) használ. A termékek mellet megjelenő áthúzott fogyasztói árak a gyártók által ajánlott, ajánlott fogyasztói árakat (listaárakat) jelölik.

MI A KÜLÖMBSÉG A KÜLÖNBÖZŐ VÍZLÁGYÍTÓK KÖZÖTT?

MI A KÜLÖMBSÉG A KÜLÖNBÖZŐ VÍZLÁGYÍTÓK KÖZÖTT?

Mi a külömbség a különböző vízlágyítók között? Hogyan válasszuk megfelelő vízlágyítót? Melyik a leg gazdaságopssabb megoldás?

VÍZLÁGYÍTÓK ÉS KÜLÖNBSÉGEIK

A lágy víznek számos előnye van a kemény vízzel szemben, de a legtöbb otthonunkba érkező víz tele van a víz keménységét okozó kalcium és magnézium ionokkal. 

Jelenleg különböző típusú vízlágyítók érhetőek el itt összegyűjtöttük a különböző módszereket azok előnyeit és hátrányait. 

Melyik készülék a legmegfelelőbb az adott feladathoz? 

A döntés megkönnyítése érdekében röviden áttekintjük a vízlágyítókat, és bemutatjuk az előnyeiket és hátrányaikat. 

A különböző típusú vízlágyító berendezések:

Só alapú (ioncserélő) vízlágyítók

A só alapú rendszerek a hagyományos vízlágyító típusok, amelyekhez a legtöbb ember hozzászokott. Az egész ház lágy vízzel való ellátására szolgálnak, és nagy áramlási sebességgel rendelkeznek (sok vizet képessek szolgáltatni). A belsejében lévő gyanta kivonja (nátrium ionokra cseréli) a kalciumot és a magnéziumot a vízből, és ezeket nátriumionokkal helyettesíti az ioncserének nevezett folyamat során. Amikor a gyantában elfogynak a pozitív töltésű nátriumionok, hogy kicseréljék a vízben lévő kemény ásványi anyagokra, a regenerálló só segítségével regenerálhatja a gyantát. Ez rendszeres karbantartást igényel, mivel a regenerációnak rendszeressen meg kell megtörténnie. Ezt a modern készülékek már automatikusan elvégzik.

Ezek a rendszerek teljesen eltávolítják a kemény vizet okozó ásványi anyagokat, de mást nem vonnak ki a vízből. Ha vegyszerek vagy baktériumok vannak jelen a vízben, akkor azokat a sóalapú lágyító nem távolítja el. Belül a gyanta sok évig kitart. Ha elfogy, alacsony költséggel kicserélheti, így ezek a rendszerek nagyon hosszú ideig használhatók.

ELŐNYÖK

Teljesen eltávolítja a kemény víz ásványait

Nagyon hosszú élettartam

HÁTRÁNYOK

Folyamatosan pótolni kell a regeneráló sót

Milyen kritériumokat támasszunk az ioncserével működő vízlágyítókkal szemben?

A legfontossabb szempont mekkora hatékonysággal képes a készülék lágyított vizet előállítani?

Mennyi sót és vizet használ fel egységnyi térfogatú víz előállításához? Mennyi "szenyvizet" termel?

Ezt a köetkezők határozzák meg:

A víz áramlásának iránya a gyantaágyban? 

Nem mindegy hogy a regenerállás milyen irányból megy végbe. Az ellenáramú regenerállás hatékonyabb.

Az sem mindegy hogy a készülék engedi e a gyanta kapacitását teljessen lemeríteni. Azok a készülékek amelyek időnként rész regenerállásokat hajtanak végbe hatékonyabbak.

A sófogyasztás szempontjából az sem mindegy, hogy a készülék a regenerálló sót folyamatossan víz alatt tartja vagy csak a regenerálláshoz old ki magának megfelelő mennyiséget. A száraz sótartású készülékek gazdaságossabbak. 

Sómentes vízlágyítók

A sómentes rendszerek nem igényelnek ugyanazt a folyamatos karbantartást, mint az ioncserélő rendszerek, mivel nincs szükségük regenerációra vagy sózásra. 

 

Fordított ozmózisos vízlágyítók

A fordított ozmózis rendszereket általában nem tekintik vízlágyítóknak, de megfosztják a vizet minden anyagtól, beleértve a keménységet okozó ásványi anyagokat is, (kalciumot és magnéziumot). Az ilyen típusú vízlágyítók gyakran tartalmaznak extra lépéseket az egészséges ásványi anyagok visszajuttatására a vízbe, így a víz továbbra is iható marad. Általában mosdó alatti telepítésre készültek, ezek az egységek gyakran saját csaptelepet biztosítanak, amelyből tisztított, lágy víz juthat a csapra . A fordított ozmózis nagy nyomással kényszeríti át a vizet egy RO membránon, amely mikroszkopikus szintig szűrődik le. A vizet több más szűrőn is átvezetik, hogy biztosítsák az összes szennyeződés eltávolítását.

Előnyök

Nagyon egészséges ivóvíz az ásványi anyagok visszajuttatásával

Korlátlan mennyiségben képes nagyon tiszta vizet szolgáltatni

HÁTRÁNYOK

Általában csak egy csaphoz biztosít lágy vizet

Drága lehet

 

Következtetések

Az ioncserélő rendszerek sót használnak a nátriumionok kicserélésére a vízben lévő kemény ásványi ionokra.

A fordított ozmózis eltávolítja a vizet az összes szennyeződéstől úgy, hogy nagy nyomással átnyomja egy membránon, majd visszajuttatja az egészséghez és az ízhez szükséges alapvető ásványi anyagokat .

 

Akár szeretné elkerülni a kemény vízfoltokat és a rozsdát a fürdőszobai berendezési tárgyakon és a csempéken, akár a lágy vízben megmosott bőr és haj kellemes érzését szeretné, a vízlágyító megoldást nyújthat kemény vízzel kapcsolatos problémáira.