A kútvíz kezelése
A kútvíz kezelése
A kútvizek kezelésére számos különböző kezelési lehetőség létezik. De egyetlen vízkezelési mód sem óv meg minden problémától.
Mik az elvárások a kútvíz kezelésében?
- Fizikai, kémiai és biológiai szennyeződések eltávolítása
- Az ivóvíz ízének javítása
A háztartási vízkezelő rendszerek két kategóriába sorolhatók:
A beléptető rendszereket jellemzően a vízforrás után helyezik el, és kezelik a lakásba belépő víz nagy részét.
A felhasználási pontrendszerek olyan rendszerek, amelyek szakaszosan kezelik a vizet, és egy csaphoz juttatják, például egy konyhai vagy fürdőszobai mosogatóhoz vagy egy csap mellé szerelt kiegészítő csaphoz.
A háztartási vízkezelő rendszerek leggyakoribb típusai a következők:
Szűrőrendszerek
A vízszűrő olyan eszköz, amely eltávolítja a szennyeződéseket a vízből fizikai szűrő, kémiai és/vagy biológiai folyamat segítségével.
A vízlágyító olyan eszköz, amely csökkenti a víz keménységét. A vízlágyítók általában nátrium- vagy kálium ionokat használnak a kalcium- és magnézium ionok helyettesítésére, amelyek „keménységet” hoznak létre. A kutak vizének keménysége gyakran akár extrém magas is lehet.
Desztillációs rendszerek
A desztilláció egy olyan folyamat, amelyben a szennyezett vizet felforralják, a gőzt pedig összegyűjtik és egy külön tartályban kondenzálják, sok szilárd szennyeződést hátrahagyva.
Fertőtlenítő rendszerek:
A fertőtlenítés olyan fizikai vagy kémiai folyamat, amelynek során a kórokozó mikroorganizmusok deaktiválódnak vagy elpusztulnak.
A vegyi fertőtlenítőszerek példái a klór, a klór-dioxid és az ózon.
A fizikai fertőtlenítőszerek példái közé tartozik az ultraibolya fény, az elektronikus sugárzás és a hő.
A legjobb kezelési lehetőség meghatározásához vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal. agroviz.hu
A jelenleg használaton kívüli, de a jövőben még használható kutakat folyamatosan karban kell tartani, mint egy működő kutat.
Védje a talajvizet a felszíni szennyeződéstől!
Előzze meg a víz függőleges mozgását a víztartó rétegek között
A használaton kívüli kutakat megfelelően fel kell tölteni és le kell zárni
A kútvíz kezelése sok esetben attól függ, hogy milyen célra szeretnék felhasználni a kút vizét, ha csak öntözésre szeretnénk használni általában nem szükséges a kútvíz kezelése. Amennyiben viszont ivóvízként szeretnénk felhasználni akkor először is tájékozódni szükséges a vizünk fizikai, kémiai, illetve biológiai paramétereit illetően.
Tartalmaz e a vizünk homokot iszapot vagy egyéb részecskéket?
Tartalmaz-e a víz valamilyen nem kívánatos vagy káros kémiai szennyeződést? Ammónia, Nitrát, Arzén, Vas, Mangán, Stb…
Tartalmaz-e a kútvíz biológiai szennyeződéseket baktériumok, algák, protozoák?
Milyen a kútvíz keménysége?
Miért kell kezelnünk a kútvizet?
Ha az előző kérdések megválaszolása során olyan értéket tapasztalunk, ami nem megfelelő a kútvíz tervezett felhasználását illetően akkor a kútvizet kezelni szükséges.
Amennyiben a kútvíz fizikai részecskéket tartalmaz úgy a kútvizet szűrnünk kell erre sokféle megoldás a rendelkezésünkre áll. A megfelelő módszer kiválasztásához két tényezőt kell figyelembe vennünk a kiszűrendő részecskék mérete tól-ig, illetve a kiszűrendő anyag mennyisége. Ezen paraméterek ismeretében ki tudjuk választani a megfelelő típusú szűrőt vagy szűrőket.
Amennyiben a kútvíz túl kemény és ez várhatóan problémát okoz akkor a vizet lágyítani szükséges. A lágyításhoz legcélszerűbb valamilyen vízlágyító berendezést használni. A vízlágyító berendezések működésük során a keménységet okozó kalcium és magnézium ionokat nátrium vagy kálium ionokra cserélik ezáltal megelőzve a későbbi vízkőképződést.
A magas ammónia tartalmú kútvíz esetén vegyszer adagolásával tudjuk a víz ammónia tartalmát csökkenteni ezt rendszerint klór adagolásával tudjuk elérni. Miután a klór reakcióba lép az ammóniával a reakcióból keletkező anyagokat aktív szén szűrő segítségével tudjuk a vízből eltávolítani.
A magas nitrit/nitrát tartalmú kútvíz esetén a nitrát tartalmat nitrátmentesítő gyanta segítségével meg tudjuk kötni nitrit esetében ez nem lehetséges. Nitrit esetében a reverz ozmózisos eljárás jelentheti a megoldást.
A magas vas/mangán tartalmú kútvíz esetén vas-mangán mentesítő berendezés használata szükséges.
A magas arzéntartalmú kútvíz esetén arzénmentesítő berendezés használata szükséges. A magas arzéntartalom különösen jellemző az ország dél-alföldi régiójában.
A fertőzött kútvíz esetén a vízben található mikroorganizmusokat fertőzésképtelenné kell tenni erre a legegyszerűbb módszer a víz fertőtlenítése. Ezt általában klór vagy hidrogén-peroxid adagolásával tudjuk megoldani ami megfelelő mennyiségben adagolva elpusztítja a nem kívánatos mikroorganizmusokat. A felesleges szabad klór kiszűrésére aktívszén szűrőt tudunk alkalmazni.