Vizsgáljuk meg, hogyan épülnek fel a háztartási vízlágyító berendezések.
A Vízlágyító berendezések lényege az, hogy a készülékbe érkező kemény vízet lágy vízzé alakítsa. Ezt úgy képessek elérni, hogy a készülékbe talátható negatív töltésű ioncserélő gyanta felszínén pozitív töltésű nátriumionok ülnek, amikor ezek találkoznak a vízben található szintén pozitív töltésű a víz keménységét okozó kalcium és magnézium ionokkal ezek helyet cserélnek. Így a víz kalcium és magnézium tartalma csökken (a víz lágyabb lesz) nátrium tartalma pedig ezzel egyidejűleg megnő.
Mivel a kalcium és magnézium ionok 2+ töltéssel rendelkeznek a nátrium ionok medig 1+ töltéssel rendelkeznek így minden kalcium és magnézium ion helyére 2 db nátrium ion kerül.
Hogy néz ez ki a gyakorlatban?
A beérkező víz befolyik a gyantatartályba. A gyantatartályba bekövetkezik a kalcium és magnézium ionok kicserélődése nátrium ionokra.
Mivel a gyanta felületén megkötött nátrium ionok előbb utóbb elfogynak, illetve a gyantagyöngyök felszíne telítődik kalcium és magnézium ionokkal a gyantaágyat újra képessé kell tennünk a víz lágyítására.
A gyanta regenerálása:
Időről időre a készülék tömény sóoldattal önti el a gyantaágyat,- ezt nevezzük a gyantaágy regenerációjának. Ez a tömény sóoldat képes lemosni a gyantagyöngyök felületéről az ott megkötött kalcium és magnézium ionokat , majd azokat nátrium ionokra cserélni. Így a gyantaágy ismét képessé válik a kalcium és magnézium ionok kivonására a vízből.
A regeneráció során nem mindegy, hogy a tömény sóoldat milyen irányból mossa a gyantaágyat. A normál üzemű lágyítás áramlásával megegyező irányban vagy azzal ellenkezőleg "ellenáramú mosatás". Az ellenáramú mosatás hatékonyabb, kevesebb sót használ el egy egy regenerálásra.
Honnan származik a regenerálásra használt só?
A regeneráláshoz használt só a sóoldótartályból származik. A készülék innen szivattyúz sós vizet a gyantaágy regenerálásához. A sóoldó tartály kétféleképpen tud működni.
- Nedves sótartású: A só álandóan víz alatt van és a készülék a regeneráláskoz innen szivattyúz ki megfelelő mennyiségű sólét.
- Száraz sótartású: Közvetlen regeneráció előtt old fel sót a készülék. Ezt a sólét használja fel a regenerálásra.
Mikor mennyit és hogyan regenerál a készülék?
A regenerálások gyakoriságát és időpontját a készülék "vezérlőfeje" szabályozza.
A készülék üzembe állításakor meg kell adnunk a készüléknek, hogy milyen kemény vizet kell kezelnie. Mivel a készülék méri a rajta átfolyó víz mennyiségét, képes kiszámítani, hogy mekkora időközönként kell a gyantaágyat regenerálni. A regenerálás alatt a készülék nem képes vizet szolgáltatni, ezért a készülék ezt általában éjszaka végzi. Illetve az okos készülékek képesek naplózni a vízfelhasználási szokásainkat, így a regenerálásra képesek egy optimális időpontot kiválasztani. Ezek a készülékek arra is képesek, hogy a gyantaágyat gazdaságosan regenerálják, azaz nem teljes regenerálásokat hajtanak végre, hanem úgynevezett rész-regenerálásokat. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy nem várják meg a gyantaágy teljes kimerülését (mivel a teljesen kimerült gyantaágy regenerálás nem hatékony) hanem a haszálat során a még nem teljesen kimerült gyantaágyat regenerálják.