A bolt.agroviz.hu sütiket (cookie-kat) használ. A termékek mellet megjelenő áthúzott fogyasztói árak a gyártók által ajánlott, ajánlott fogyasztói árakat (listaárakat) jelölik.

HOGYAN TEGYÜK IHATÓVÁ A KÚTVIZET?

HOGYAN TEGYÜK IHATÓVÁ A KÚTVIZET?
A Kútvízzel kapcsolatos főbb problémák és azok lehetséges megoldásai.

Hogyan tegyük ihatóvá a kútvizet?

 

Ha van egy kutunk amely ivóvízzel lát el bennünket, az csodálatos dolog, de ismernünk kell ezt a vizet. Az ivásra szánt kútvíz biztonságos fertőtlenítése és tisztítása elengedhetetlen mindaddig, amíg az nemfelel meg az ivóvíz minőségére vonatkozó bizonyos mikrobiológiai és kémiai előírásoknak.

Mit találhatunk a kútvízben?

Gyakran az egyetlen követelmény a minőségi tesztek elvégzésére a  lakhatási engedély kiadása, ingatlanvásárlásra vagy eladásra kerül sor biztosítási fedezet biztosítása vagy egyéb adminisztratív követelmények teljesítése érdekében. Ezektől az esetektől eltekintve, kivéve, ha járványkitörés, emésztési zavarok vagy megmagyarázhatatlan betegség keletkezik, a magánkutak tulajdonosainak túlnyomó többsége meggondolatlanságot követ el, ha nem végez rendszeres mikrobiológiai kontrollvizsgálatot a vízben az esetleges nemkívánatos szennyeződések, főként patogén vírusok, ill. baktériumok jelenlétének ellenőrzésére, amelyek minden pohár vízben jelen lehetnek.

A kút- vagy forrásvízben lévő mikrobiológiai szennyeződések vagy paraziták, mint például a Giardia , az E. coli vagy a Cryptosporidium , nem változtatják meg a víz szagát, az ízét vagy a megjelenésétt, szabad szemmel láthatatlanok. Óvatosnak kell lennünk , mivel a víz, még ha tiszta is, ez nem mindig jelent a biztonságos ivóvizet.

Hogyan szennyeződhet el a kút vize?

A kút vize a felszín felett és alatt is szennyeződhet. Az olyan események, mint az árvizek, a csapadékvíz vagy a csapadékvíz lefolyása, különösen tavasszal, még a legmodernebb, jól megépített és jól megtervezett kutakat is beszennyezhetik, és a felszíni vizet beszivárogtathatják az alatta lévő víztartó rétegbe, baktériumokat, vírusokat, parazitákat, fémeket és egyéb szennyező anyagokat juttatva a vízbe.

A kútban lévő szennyeződés forrásai lehetnek természetes, mezőgazdaság/ipari és kommunális vagy lakossági eredetűek.

A felszínről bemosódó szennyeződést okoz:

  • Légszennyezés és esővíz
  • Városi és háztartási hulladék
  • Jégmentesítő só
  • Felszíni lefolyás az utcákból és parkolókból
  • Felszíni ipari hulladék
  • Mezőgazdasági hulladékok vagy műtrágyák

 

A felszín alatti szennyeződés okai:

  • hulladéklerakó fúrás
  • lefolyók
  • szivárgó csövek
  • Tartályok
  • Nem megfelelően épített vagy elhagyott kutak
  • Emésztő tartályok/rendszerek

Ha régi kútja van, nagy eséllyel szennyeződikel a kút víze. Az Ön kútja valószínűleg úgy épült, hogy megfeleljen a mainál sokkal megengedőbb követelményeknek, és valószínű, hogy nem tartalmazott olyan elemeket, amelyek jelenleg nagyobb védelmet biztosítanak, mint például a burkolat, megfelelő tömítések, amelyek megakadályozzák a felszíni víz és más szennyeződések, például műtrágyák, növényvédő szerek és baktériumok bejutását a kútba vagy a felszín fölé kiálló burkolatba vagy burkolatba. És a legrosszabb az, hogy minél több idő telik el, annál nagyobb a veszélye az esetleges szerkezeti rongállódásoknak.

Szeptikus rendszerek derítők

Sok épület, amelyet saját vízszolgáltató lát el, saját háztartási szennyvízelvezető rendszerétől is függ (szeptikus tartály vagy derítő tartály). Tisztában kell lennünk a szeptikus tartály karbantartásának és ellenőrzésének fontosságával, és ügyelnünk kell arra, hogy a vízelvezető csövek ne duguljanak el.

Ezek a szeptikus rendszerek, derítők , ha nem megfelelően használják, vagy rosszul kondicionálják és karbantartják, fertőzésforrássá válhatnak, és veszélyt jelenthetnek az emberi egészségre.

Ebben az értelemben is fennáll a „keresztkapcsolatok” veszélye az ivóvízelosztó hálózat és a szennyvíz- vagy szennyvízrendszer között. Győződjön meg arról, hogy szeptikus tartályát/derítőjét rendszeresen, legalább évente egyszer ellenőrizni kell , és jó állapotban kell tartani az esetleges szennyeződési problémák csökkentése vagy elkerülése érdekében.

Az ön kútja de nem az ön vízforrása

Még akkor is, ha úgy gondolja, hogy a kútja jó állapotban van, és az azt tápláló víztartó talajvize nem szennyezett, különféle szennyezési források lehetnek , például más szennyezett kutak vagy szeptikus rendszerek ugyanazon a víztartó rétegen belül.

Valójában lehetnek olyan víztartó rétegek, amelyeket repedések és hasadékok kötnek össze, amelyekben a víz az alapkőzet mentén utat tör magának, és szennyeződéseket visz magával. Ezzel a szomszédos kutak, valamint a közeli szeptikus rendszerek is veszélyt jelentenek az Ön ivóvizére.

Tekintettel arra, hogy ezeket a lehetséges helyzeteket nehéz ellenőrizni, a legjobb alternatíva valamilyen kútvízkezelési eljárás használata emberi fogyasztásra, így biztosítva, hogy a víz, mielőtt az Ön otthonába kerül, iható, biztonságos és szennyeződésektől mentes.

Az elhagyott kutak

Az évek során az otthonok és a városi területek körül számos kutat felhagytak anélkül, hogy megfelelően lezárták és/vagy bezárták volna. Az elhagyott kút egy közvetlen vezeték a felszínről az alatta lévő víztartóba. A kútba kerülő szennyeződések közvetlenül a víztartó rétegbe kerülnek, a talajon vagy geológiai anyagokon keresztül történő természetes szűrés nélkül.

Ezek a helytelenül felhagyott kutak potenciális belépési pontokká válhatnak a talajvíz szennyeződésében, és veszélybe sodorhatják a víztartó réteg más kutait, és akár két különböző kémiai tulajdonságú víztartó réteget is érintkezésbe hozhatnak.

Az elhagyott kutak súlyos veszélyt jelenthetnek a gyermekek és az állatok biztonságára is, ha nem jelzik, vagy az esetleges balesetek elkerülése érdekében az elhagyott kutakat minden esetben le kell zárni. Egy elhagyott kút lezárása időt és pénzt igényel, de olyan fenyegetés, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni.

A kút vizének tesztelésének fontossága

A szennyezett kútból származó ivóvíz használata ivásra, ételkészítésre vagy jégkészítésre betegségeket okozhat.

A csecsemők, gyermekek, terhes nők, idősek vagy egészségügyi problémákkal küzdők nagyobb kockázatnak vannak kitéve a szennyezett kútvíz ivása miatt.

A kút vizének mentesnek kell lennie mikroorganizmusoktól , például baktériumoktól, vírusoktól vagy parazitáktól, amelyek betegségeket okozhatnak, valamint olyan vegyi anyagoktól , amelyek kockázatot jelenthetnek az egészségre.

Saját nyugalma és felelőssége érdekében fontos a kút vizének elemzése és az érzékszervi, fizikai-kémiai és mikrobiológiai minőség ismeretében a probléma megerősítése, és így lehetővé válik a szükséges intézkedések megtétele saját és családja védelmében.

Nem tud megbirkózni egy olyan problémával, amelynek létezéséről nem is tud.

A ellenőrzési paraméterek , amelyeket figyelembe kell vennünk a kútvíz ihatóságának figyelembe vételéhez, általában a következők:

  • Clostridium perfringens
  • Escherichia coli
  • Intestinalis Enterococcus
  • Összes coliform
  • Aerob 22°C-on
  • Nitritek és nitrátok
  • Ammónium
  • Kalcium
  • Magnézium
  • Keménység
  • Szag
  • Szín
  • Íz
  • zavarosság
  • pH
  • Vezetőképesség 20°C-on
  • Oxidálhatóság
  • Maradék szabad klór
  • Maradék kombinált klór
  • teljes klór

Ezek az elemzendő ellenőrzési paraméterek határozzák meg, hogy a víz emberi fogyasztásra alkalmas-e 

Néha a vízben egyéb paraméterek, például réz, ólom, nikkel vagy vas is megtalálhatóak, ha felmerül a gyanú, hogy az Ön otthonának belső berendezése (csövek vagy egyéb elemek) ilyen típusú anyagokat tartalmaznak.

Giardia és Cryptosporidium

A Giardia és a Cryptosporidium gyakran megtalálható a felszíni vízforrásokban, különösen vidéki környezetben. Ezek a mikroorganizmusok nem olyan kontrollparaméterek , amelyek a rutin mikrobiológiai kontrollelemzések részévé válnak, mivel általában drágák, és igény szerint kell őket kérni. Különös figyelmet kell azonban fordítani, mert a felszíni vizek közvetlen hatására jelen lehetnek a kút vizében.

Mindkét parazita az emberek és állatok beleihez kötődik, és széklettel terjed. Ezek a bélparaziták akkor találhatók meg, ha széklet szennyezett, vagy a felszíni víz egy kútba vagy víztartó rétegbe szivárog.

Fontos tudni, hogy ezek a szervezetek rendkívül ellenállóak a klórral és sok más fertőtlenítőszerrel szemben, amelyeket az ivóvízben lévő baktériumok és vírusok elpusztítására használnak. Ezért annak teljes megszüntetése érdekében ultraibolya kezelés (UV-C) javasolt, hogy a kút vize iható legyen.

Ha problémái voltak ezen paraziták bármelyikével, ne felejtse el rendszeresen, legalább évente egyszer tesztelni a kút vizét a fertőtlenítés után , hogy a probléma ne ismétlődjön meg.

A labor segíthet eldönteni, hogy az eredmény alapján újra kell-e mintát venni, fertőtleníteni kell-e a kút vizét, vagy más intézkedést kell tennie.

Milyen gyakran teszteljem a kút vizét?

A magánkút vizét legalább évente egyszer meg kell vizsgálni a coliform baktériumok jelenlétére. A sekély kutakból és felszíni vízforrásokból nyert ivóvízkészleteket javasoljuk gyakrabban (azaz szezonálisan) ellenőrizni, mivel érzékenyebbek a szennyeződésekre.

Egyéb paraméterek, például szervetlen vegyületek (lúgosság, keménység, nitrát, nitrit, pH, ammónium, arzén, kalcium, réz, vas, ólom, nátrium stb.) esetében 2-3 évente javasolt az elemzés.

Illékony szerves vegyületek, valamint peszticid- és gyomirtó-vizsgálatok esetén 5 évente javasolt elvégezni.

A kútvíz vizsgálata mellett fontos a csapvíz tesztelése is. Mindkettő tesztelése segít meghatározni, hogy szüksége van-e vízkezelésre a kútvíz ihatóvá tételéhez, megfelelően működik-e a kezelőrendszere, ha van ilyen, és megváltozott-e a víz minősége a víztartó rétegben.

A víz mikrobiológiai elemzése

Amennyiben birtokunkban van a vízelemzés, az eredmények kissé zavaróak lehetnek, de nem nehéz értelmezni. Értelmezése a választott laboratóriumtól függően változhat. A mikrobiológiai típusvizsgálatnál azt vizsgálják, hogy a vízben van- e széklet eredetű szennyeződés vagy sem . A legrelevánsabb mérési eredmény az összes coliform baktérium (TC) száma. Ha a számlálás eredménye pozitív, akkor elemezni kell a vizet más specifikus baktériumok kimutatása érdekében.

Az összes coliform bélsár és környezeti eredetű baktériumok heterogén csoportját alkotja. Valójában a legtöbb faj természetes módon szaporodik a talajban és a pusztuló növényzetben. Vízben való jelenlétük általában nem székletszennyezésre vagy egészségügyi kockázatra utal, hanem a víz bakteriális minőségének romlására.

Ez a romlás többek között a felszíni vizek kútba való beszivárgásának, vagy a falakon egy baktériumréteg, az úgynevezett biofilm fokozatos növekedésének tudható be. A teljes coliform elemzés információt nyújt a kút felületi szennyeződésekkel szembeni potenciális sérülékenységéről.

Ne feledje, hogy ezt a tesztet minden évben el kell végeznie a kút vizén.

A mikrobiológiai elemzés pozitív volt. Most mi a teendő?

Ha a vízanalízis eredménye baktériumok jelenlétét jelzi, először sokkoló klórozást vagy fertőtlenítést kell tennie a kút bakteriális szennyeződésének megszüntetése érdekében. Ez a kezelés bizonyos időn keresztül segít a baktériumok, köztük a coliformok, az Escherichia coli és a székletbaktériumok ellenőrzésében.

A kút fertőtlenítésére szolgáló sokkoló klórozás alapja, hogy elegendő klór alapú vegyszert keverünk össze a kútvízzel, hogy olyan oldatot kapjunk, amely literenként 200 milligramm (mg/L) szabad klórt tartalmaz a teljes elosztóhálózaton. stb.).

Ha saját kezűleg csinálja, ne feledje, hogy a klór erősen maró hatású, ezért nagyon óvatosan kell használni. Hagyja hatni a klórt a kútban 12 és 24 óra között, majd öblítse ki a vizet, hogy teljesen kiürítse a berendezést. Az erősen klórozott víz nem iható!

Ha a bakteriális szennyeződés továbbra is fennáll, a legjobb, ha szakemberhez fordul a szennyeződés forrásának megállapítása érdekében, és/vagy valamilyen fertőtlenítő kezelést, például ultraibolya fényt alkalmaz a káros baktériumok hatékony megtelepítésére.

Ne feledje, hogy a kút sokkklórozása fertőtleníti a vizet, de nem tisztítja meg teljesen, és nem jelent hosszú távú megoldást a folyamatos szennyeződési problémákra. Ez egy gyors gyógymód, amely akkor hat a legjobban, ha hosszú távú fertőtlenítő kezeléssel kombináljuk.

A probléma megoldódott?

Ha a végén sokklórozást hajtottak végre a kúton, Ön további laboratóriumi vizsgálatokat kért, és a víz „emberi fogyasztásra alkalmasnak” bizonyult, akkor azt gondolhatja, hogy már nincs kockázat, ezért ne aggódjon.

GONDOLJON MEG ÚJRA! Ha a kútja egyszer beszennyeződött, miért ne szennyezhetné be újra? A víz minősége nem mindig állandó, és napról napra és évszakonként változhat. Hacsak nem csak saját fogyasztásra szeretne palackozott vizet vásárolni, ami drága lehet és hulladékot okozhat, érdemes megfontolni a vízkészlet folyamatos fertőtlenítését .

Milyen lehetőségeim vannak?

Mindenekelőtt tisztázni kell, hogy az általunk javasolt vízkezelő rendszerek telepítésére két helyen van lehetőség. A két rendszer közül melyiket választja, az az Ön igényeitől függ. Az egyik a belépési ponton, a másik a felhasználási ponton végzett vízkezelés .

Mi a különbség?

Belépéspontos kezelés: az otthon minden fogyasztási pontján kezeli a vizet, az otthon általános bejáratánál van felszerelve, hogy minden csapnál fertőtlenítse a vizet, ideértve az iváshoz, főzéshez vagy fürdéshez használt vizet is.

POU (Point-of-use) kezelés  egyetlen felhasználási helyen kezeli a vizet, bárhová felszerelhető, például a konyhai mosogató alá vagy a munkalapra, hogy fertőtlenített vizet biztosítson iváshoz vagy főzéshez.

A kútvíz kezelésére létező különféle technológiák közül nem mindegyik deaktiválja a mikroorganizmusokat. Az öblítők és az aktívszén szűrők nem fertőtlenítik a vizet, ahogy a fordított ozmózisos berendezések sem. Csak az ultraibolya (UV) sterilizáló rendszerek, klórozó és ózonozó rendszerek fertőtlenítik biztonságosan és hatékonyan a vizet.

Az alábbi linken összehasonlítást láthat a kútvíz kezelésére a piacon létező különféle technológiák előnyeivel és hátrányaival.

A kutak vízkezelési technológiáinak összehasonlítása

Segítünk kiválasztani, hogy a kútvíz fertőtlenítésére melyik berendezés a legmegfelelőbb, amellett, hogy elemzés után felmérjük a vize minőségét, ha további vízkezelésre is szüksége van (keménység csökkentése, vas, ólom, nitritek stb. ) nitrátok stb.), ami elengedhetetlen a teljes fertőtlenítéshez.

 

Azultraibolya fénnyel történő ivóvízkészítési kezelés nem befolyásolja a víz ízét vagy illatát, és garantálja, hogy családja egész évben tiszta és biztonságos vizet élvezhet.

Hogyan működik az ultraibolya fény?

A kezelendő víz egy rozsdamentes acél kamrán halad át, amely ultraibolya (UV) lámpát tartalmaz . Amint a vízáram áthalad a lámpán, a betegséget okozó mikroorganizmusok halálos UV-fény dózist kapnak, amely a DNS-ükbe ütközik, meggátolva szaporodási képességüket.

Még a klórrezisztens mikroorganizmusok, mint például a giardia és a cryptosporidium is ártalmatlanná válnak ultraibolya fény hatására. Ezzel a kezeléssel a káros baktériumok és vírusok deaktiválódnak, és az otthonában lévő víz teljesen biztonságossá válik.

Ahogy az elején mondtuk, és a kútvizének ihatóképességi elemzésének eredményétől függően, ez a berendezés kombinálható más vízkezelő rendszerekkel, például lágyítóval kemény víz esetén, speciális vízszűrőkkel az ízek, színek, szagok kezelésére, zavarossági problémák és kémiai szennyeződési problémák, például nitrátok és nitritek.

 

ELŐSZŰRÉS:

Üledékszűrő : Eltávolítja a szennyeződéseket, üledéket, rozsdarészecskéket, agyagrészecskéket és egyéb részecskéket, javítva a víz szagát, ízét és színét.

Aktív-szén szűrő : Megszünteti a klór szagát, színét és rossz ízét, valamint az olyan szerves szennyeződéseket, mint a gyomirtó szerek, peszticidek és fémek, mint az ólom, higany stb.