A PAH meghatározott vegyületek összegét jelző gyűjtő paraméter (benz(b)fluorantén, benz(k)fluorantén, benz(ghi)perilén, indeno(1,2,3-cd)pirén). A vonatkozó határérték 0,10 µg/l. A PAH vegyületek égési folyamatok és pirolízis során képződő vegyületek. Az ivóvíz PAH tartalmának fő forrása különböző kátrányt tartalmazó bevonatok lehetnek. Az emberi expozíció fő forrása a különböző élelmiszerek, illetve a kül- és beltéri levegő.
Policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-k) a városi vizekben
A PAH-ok vagy policiklikus aromás szénhidrogének több száz különálló vegyi anyagból állnak, amelyek együtt fordulnak elő keverékként. A PAH-ok a természetben előfordulnak, és fosszilis tüzelőanyagok elégetésével és széntartalmú anyagok (például fa, dohány és szén) elégetésével koncentrálódnak.
A PAH-ok a vegyületek széles és változatos csoportját jelentik, amelyek forrásai közé tartoznak a gumiabroncs-részecskék, a szivárgó motorolaj, a jármű kipufogógázai, az omladozó aszfalt, a légköri lerakódás, a szén elgázosítása és a parkolók tömítőanyagai, valamint a lakáson belüli források (például dohányfüst, fa). füst, grillezés vagy hús elszenesedése).
A PAH-ok gyakran megtalálhatók a légszennyezett részecskékben is. A PAH-ok hajlamosak a felületekhez tapadni, könnyen megtapadva a különböző szilárd részecskéken, és megnövekedett koncentrációhoz vezetnek az üledékekben. PAH-ok összetett kémiai szerkezetűek ezért nem bomlanak le könnyen és a környezetben tartósan megmaradnak.
Miért kell aggódnunk a PAH-k miatt?
Néhány PAH-ról ismert, hogy mérgező a vízi állatokra és az emberekre. Általánosságban elmondható, hogy a PAH-ok magasabb molekulatömegű összetett vegyületek.
A PAH-ok a következőkkel hozhatók kapcsolatba:
- májelváltozások és daganatok halakban
- szaporodási károsodáshoz vezető májproblémák
- halembriók fejlődési rendellenességei és embrionális szívműködési zavarok
- halak élőhelyét biztosító vízinövények (angolnafű) számának csökkentése
- Egy 2006-os tanulmány fejlődési késéseket és deformitásokat kitéve kőszénkátrány járdaszigetelő anyagoknak (amelyek PAH-t tartalmaznak) nagyobb mennyiségű tömítőanyag nagyobb fejlődési problémákat és halált okoz. (Bryer 2006)
- A barna fejű harcsa és az angol nyelvhal érzékenyebb fenéken élő halak a PAH-ok rákkeltő hatásaira (Garrett 2004).
- A rákfélék és halak hatékonyabban metabolizálják a PAH-vegyületeket, mint a kéthéjú fajok, mint például a kagylók, kagylók és osztrigák, amelyek könnyen felhalmozzák a PAH (Garrett 2004).
A PAH-ok emberre gyakorolt hatása, a PAH-toxicitása emberre
A tüdő-, bőr- és húgyhólyagrák megnövekedett előfordulása összefügg a PAH-ok munkahelyi expozíciójával (USDHHS 2009). Más nem rákos hatások nem ismertek jól, bár ezek magukban foglalhatják a szaporodásra, fejlődésre gyakorolt káros hatásokat, valamint a részecskékre való bomlási hajlamukat, ahelyett, hogy vízben oldódnának.
A PAH-ok nem halmozódnak fel könnyen a gerincesekben. A kéthéjú kagylók azonban könnyen felhalmozzák a PAH-okat szöveteikben. (Garrett 2004).
Európai Unió a benzo(a)pirén maximális megengedett szintjét határozta meg a piacon a kéthéjú kagylók esetében (EU Commission 2006).
Hogyan kerülnek a PAH-ok a patakokba, tavakba, folyó-torkolatokba és az óceánba?
A PAH-ok légköri lerakódással és az anyagok közvetlen kibocsátásával, kőolajszennyezés és felhasználás, települési szennyvíztisztító telepek, ipari kibocsátás útján jutnak be a víztestekbe.
PAH-ok általában alacsony fokú akut (rövid távú) toxicitást mutatnak hatásukat csak lassan felytik ki.
A leg veszélyessebb PAH-ok
benzo(a)pirént és a benz(a)antracént valószínűsíthető humán rákkeltő anyagok közé sorolja.
A benzo-pirén kibocsátás fő forrásai a csapadékvíz, hulladéklerakók csurgalékvize és felszíni elfolyás. A közelmúltban számos tanulmány készült a PAH-ok lefolyási forrásairól. A csapadék lefolyik a parkolókról és az út felületekről, szállítva a gumiabroncs-részecskékből, a szivárgó motorolajból, a járművek kipufogógázaiból, az omladozó aszfaltból, a légköri lerakódásból, a szén elgázosításából és a parkolók tömítőanyagaiból származó PAH-okat.
A PAH-ok könnyen tapadnak az üledék részecskékhez, ami magas koncentrációt eredményez a víztestek fenék üledékeiben. A környezetben lévő gumiabroncs-kopó részecskékkel foglalkozó szakirodalmi áttekintés azt mutatja, hogy a gumiabroncsokban általában használt magas aromás (HA) olajok PAH-okat tartalmaznak. A gumiabroncsokban található cink, PAH-ok és egyéb szerves vegyületek (beleértve a ftalátokat, benzotiazol-származékokat, fenolszármazékokat és zsírsavakat) valószínűleg mérgező hatásúak a vízi szervezetekben.
Emiatt a mérgező hatás miatt az Európai Unió betiltotta a HA-olajokat tartalmazó gumiabroncsok értékesítését. Ez a becslések szerint 98 százalékkal csökkenti a jövőben a gumiabroncsok PAH-kibocsátását. (Wik & Goran 2009)